X
تبلیغات
وکیل جرایم سایبری
دوشنبه 15 مرداد‌ماه سال 1386

بررسی شیوه های کاهش هزینه حمل و نقل دانه های روغنی با استفاده از روشهای فنی و اقتصادی (۱)


سعید مقیسه

 چکیده

دانه های روغنی بعنوان گیاهان صنعتی، بدلیل کاربردهای فراوان در تغذیه انسان و کنجاله آن در تغذیه دام و طیور و مصارف متعدد صنعتی و غیره در میان محصولات کشاورزی از جایگاه ویژه ای برخوردارند. چرخه صنعت روغن نباتی بر وجود و عدم وجود دانه های روغنی می چرخد. حمل و نقل دانه های روغنی به لحاظ پراکندگی مناطق تولید در سطح کشور از موارد مهم و تأثیر گذار بر هزینه های تولید روغن نباتی می باشد. مسلماً ارائه راهکارهای اساسی از جمله مسائل فنی و اقتصادی جهت بهبود حمل و نقل دانه های روغنی، علاوه بر کاهش هزینه حمل و نقل بر قیمت تمام شده روغن نباتی تأثیر گذاشته و نهایتا منجر به کاهش بار مالی از دوش تولید کنندگان و مصرف کنندگان این کالای ضروری میگردد.

این تحقیق با هدف کاهش هزینه حمل و نقل دانه های روغنی در کشور با استفاده از شیوه های فنی و اقتصادی بمنظور ارائه خط مشی برای برنامه ریزان، سیاستگذاران، تولیدکنندگان روغن نباتی و متولیان حمل و نقل دانه های روغنی صورت گرفته است. نتایج بدست آمده نشان داد کاربرد شیوه های  فنی و اقتصادی نظیر برنامه ریزی خطی جهت بهینه سازی حمل و نقل و یا سایر روشهای فنی تاثیر قابل ملاحظه ای در کاهش هزینه حمل و نقل دانه های روغنی دارد.

کلمات کلیدی : روشهای فنی و اقتصادی، کاهش هزینه ، حمل و نقل ، دانه های روغنی(۱) مقاله استخراج شده از پایان نامه و پذیرفته و چاپ شده در دومین سمینار دانه های روغنی و روغن نباتی ایران